Kokosový olej

Kokosový olej dnes patří mezi oblíbené produkty mnoha domácností. Má příjemnou vůni i chuť a dodává pokrmům jemný kokosový nádech. Na trhu jej najdeme v rafinované a nerafinované podobě, které se mezi sebou liší procesem výroby. Rafinovaný olej je vyráběn ze sušené kokosové dužiny za pomoci vysokých teplot a je zbaven vůně a užitečných látek. Na druhou stranu má vyšší kouřový bod a je tedy vhodnější na smažení. Nerafinovaný neboli panenský kokosový olej se vyrábí z čerstvé dužiny a pro jeho výrobu se nepoužívají žádné chemikálie ani vysoké teploty. V kuchyní je pak vhodný na restování. V naší nabídce najdete obě varianty a to v několika variantách balení.

Vliv a účinky kokosového oleje na naše zdraví

Při hodnocení kokosového oleje je dobré vycházet z jeho názvu a tedy, že se jedná o olej neboli čistý tuk. V jeho složení převládají tzv. nasycené mastné kyseliny, což jsou tuky, kterých bychom ve stravě měli přijímat spíše méně než více a to průměrně okolo 10% ze všech tuků - další skupinu tvoří mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, které se označují za zdraví prospěšné. Zatímco mono a polynenasycené mastné kyseliny mají například pozitivní vliv na snižování cholesterolu v krvi, u nasycených tuků tomu tak není. Kokosový olej může být součástí naší kuchyně, ale neměl by být na ní postavený. V praxi to tedy znamená, že rozhoduje množství a pokud si na něm čas od času uděláte palačinky či lívance nebo na něm orestujete zeleninu, tak je to v pořádku.

Pokud se podíváme na možné vnější použití, pak je kokosový olej balzámem pro pokožku, kterou krásně promastí a zvláční. Používá se také pro výrobu kosmetiky a doma si z něj můžete připravit třeba pleťovou masku nebo se jím odlíčit. Pokud máte suché konečky vlasů, zkuste olej použít namísto kondicionéru, jenom je potřeba jej důkladně vymýt, aby vlasy nezůstaly mastné.

Složení a nutriční hodnoty kokosového oleje

100 gramů kokosového oleje průměrně obsahuje bezmála 100% tuků, z toho 90% jsou nasycené mastné kyseliny.

Jak a na co olej použít

Kokosový olej má díky vysokému podílu nasycených mastných tuků poměrně vysoký kouřový bod. Panenský kokosový olej se hodí pro šetrnou tepelnou úpravu s maximální teplotou do 177 °C, rafinovaný snese teploty o něco vyšší a to až do 230 °C. Panenský olej se tedy hodí pro rychlé restování, rafinovaný i pro delší smažení. Kokosový olej také najdete v receptech na přípravu granoly, můžete jej tedy využít i pro pečení. Kromě klasického využití v kuchyni jej můžete využít i pro zvláčnění vaší pokožky či jako kůru do vlasů.

Jak skladovat kokosový olej

Pro skladování oleje je ideální chladnější a tmavší místo bez přímého slunečního záření s teplotou do 25 stupňů Celsia. Nad tuto teplotu olej začne měnit svou tuhou texturu na tekutou, což mu z krátkodobého hlediska neublíží, ale s ohledem na trvanlivost je lepší jej udržovat tuhý. Naopak není nutné jej skladovat v lednici, na druhou stranu kromě toho, že se změní jeho konzistence, se na jeho kvalitě nic nezmění.

Nejprodávanější

Master-Martini-Forte-rafinovany-kokosovy-olej-1-L-kbelik
 
120 Kč
(107 Kč bez DPH)
HealthyCo Tekutý kokosový olej za studena lisovaný 250 ml
 
196 Kč
(175 Kč bez DPH)
Country-life-Olej-kokosovy-BIO.jpg
 
116 Kč
(104 Kč bez DPH)
HeathyCo ECO Extra panenský kokosový olej 500ml
 
181 Kč
(162 Kč bez DPH)
HealthyCo Tekutý kokosový olej – neutrální 250 ml
 
171 Kč
(153 Kč bez DPH)
HealthyCo Tekutý kokosový olej za studena lisovaný 250 ml
 
184 Kč
(164 Kč bez DPH)
6 položek celkem

Cena

116196
1116196

Značky

Položek k zobrazení: 6
Master-Martini-Forte-rafinovany-kokosovy-olej-1-L-kbelik
107 Kč bez DPH
120 Kč
4-MMKO-1
Country-life-Olej-kokosovy-BIO.jpg
104 Kč bez DPH
116 Kč
4-COK-6/300
HeathyCo ECO Extra panenský kokosový olej 500ml
162 Kč bez DPH
181 Kč
4-KO-4/500
HealthyCo Tekutý kokosový olej za studena lisovaný 250 ml
175 Kč bez DPH
196 Kč
4-PKO-4/500
HealthyCo Tekutý kokosový olej – neutrální 250 ml
153 Kč bez DPH
171 Kč
4-TKO-6/250
HealthyCo Tekutý kokosový olej za studena lisovaný 250 ml
164 Kč bez DPH
184 Kč
4-KOL-6/250